Browsing by Subject "Education in Turkish Republic"
Now showing 1 - 2 of 2
Results Per Page
Sort Options
Item Restricted Cumhuriyetin ilk kadın öğretmenlerinden: Refet Angın(Bilkent University, 2018) Tatlıcan, Aşafkızı Yulet; Topalak, Doğa; Keçecioğlu, Ergun Yiğit; Çiftçi, Eylül; Oltay, İrmak29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanıyla birlikte eğitim alanında radikal değişikliklere gidildi. Tevhid-i Tedrisat Kanunu ve Harf Devrimi ile gerçekleşen modernleşme, yurtta daha bilinçli vatandaşların yetişmesine ve yetiştirilmesine katkı sağladı. Böylelikle kadının toplum içerisindeki rolü daha da belirginleşti. Refet Angın, Cumhuriyetin kuruluş yıllarında değişen eğitim sistemiyle tanışan ilk öğrencilerden biriydi. öğrencilik yıllarında Mustafa Kemal Atatürk’le birkaç kez karşılaşma fırsatı oldu ve bu onun tüm hayatını etkiledi. 1981 yılında kutlanan ilk öğretmenler gününde yılın öğretmeni seçildi. Refet Angın, 1982 yılında öğretmenlikten emekli olmasına rağmen ölümünden bir yıl öncesine kadar eğitim sistemini geliştirebilmek için müfettiş ve danışman olarak çalışmaya devam etti.Item Restricted Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve Türk eğitimindeki yeri(Bilkent University, 2020) Keskin, Tuğrul Mert; Ayöz, Bensu; Tolan, Ahsen Eylül; Çapraz, Sena Bedia; Aydın, AlperenFransız Lisesi olan Notre Dame de Sion Osmanlı döneminde kurulmuştur ve köklü bir tarihe sahiptir. 1856 yılında Osmanlı Devleti'nde açılan ilk kız lisesi olarak bilinen Notre Dame de Sion Lisesi günümüze kadar varlığını devam ettirmiş ve tarih içinde birçok olaya tanık olmuştur. 1996 yılında karma eğitime geçerek bir dönüm noktası yaşayan Notre Dame de Sion, kuruluş yılından itibaren gerek eğitimi ve kadrosuyla gerek kültür sanat etkinlikleriyle Türkiye'de ön plana çıkan eğitim kurumlarından biri olmuştur. Öte yandan, Türkiye'de kız çocuklarının eğitimine katkılarıyla ön plana çıkmıştır. Bu araştırmada Notre Dame de Sion Lisesi ile ilgili yazılı, görsel kaynaklar ve öğretmenlerden 1997 mezunu Yeşim Özçubukçu, 1986 mezunu Lin Özyönüm, 1993 mezunu Tuna Saikali'den alınan bilgilere yer verilmiştir. Geçmişten günümüze Notre Dame de Sion Fransız Lisesinin Türk eğitimine ve Türkiye'de kız çocuklarının eğitimine katkıları, geçirdiği değişimler, kültür ve sanat etkinlikleri anlatılmaktadır.