Tarım alanlarında doğrusal odunsu bitki gruplarının otomatik sezimi

Date
2009-04
Advisor
Instructor
Source Title
IEEE 17th Signal Processing and Communications Applications Conference, SIU 2009
Print ISSN
Electronic ISSN
Publisher
IEEE
Volume
Issue
Pages
652 - 655
Language
Turkish
Type
Conference Paper
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Abstract

Tarım alanlarının otomatik haritalanması ve izlenmesi önemli bir araştırma konusudur. Bu bildiride, çok yüksek çözünürlükteki uydu görüntülerinde doğrusal şeritler halindeki odunsu bitki gruplarının otomatik olarak sezilmesi için bir yöntem sunulmaktadır. Yötem, öznitelik çıkarma ve karar verme adımlarını sıradüzensel bir şekilde uygulayarak spektral, doku ve nesne şekil bilgisini bir arada kullanmaktadır. Farklı özellikte alanlardan elde edilen Quickbird görüntüleri üzerinde yapılan deneyler tatmin edici başarım göstermektedir.

Automatic mapping and monitoring of agricultural landscapes is an important research problem. In this paper, we present a method for automatic mapping of linear strips of woody vegetation in very high-resolution imagery. The method combines spectral, textural and object shape information using hierarchical feature extraction and decision making steps. Experiments on Quickbird imagery from different sites show promising detection performance. ©2009 IEEE.

Course
Other identifiers
Book Title
Keywords
Agricultural areas, Agricultural landscapes, Automatic detection, Automatic mapping, Detection performance, Hierarchical feature extraction, High resolution imagery, Object shape, Quickbird, Research problems, Woody vegetation, Feature extraction, Signal processing, Vegetation, Signal detection
Citation
Published Version (Please cite this version)