Cihanbeyli'den bir başarı öyküsü: Tayyar çimen

Date
2018
Authors
Akman, Alara
Şahin, Alp Emre
Aşçı, Arda
Akdeniz, Cem
Koyuncu, Tuğçe
Advisor
Supervisor
Co-Advisor
Co-Supervisor
Instructor
Source Title
Print ISSN
Electronic ISSN
Publisher
Bilkent University
Volume
Issue
Pages
Language
Turkish
Type
Student Project
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Series
Abdürrahim Özer, HIST 200-4 (2018-2019 Fall) ; 5
Abstract

Bu tarih araştırmasında hayatı boyunca mimarlık, girişimcilik, yöneticilik, gazetecilik gibi çeşitli alanlarda çalışmış ve başarılara imza atmış Tayyar çimen’in hayatı ele alınacaktır. Halen mimarlık ve gazetecilik hayatını sürdürmekle birlikte, Türkiye’nin önde gelen tuz fabrikalarından Salina Tuz Fabrikası’nın kurmasıyla bilinen Cihan-Kur Aş’ye can verenlerden olması gibi varlığını devam ettiren başarıları vardır. Memleketi olan Cihanbeyli’ye katkıları ve bağlılığıyla da dikkat çeken çimen’in hayatı bu çerçevede röportaj, kitap, gazete gibi kaynaklardan da faydalanılarak aktarılacaktır.


In this history research, life of Tayyar çimen, who worked and gained accomplishments in areas such as architecture, entrepreneurship, management, journalism throughout his life, will be discussed. Besides his continuing careers in journalism and architecture, he has achievements that sustains its presence like Salina Salt Factory that is established by Cihan-Kur A.ş. which çimen is one of the very important life givers of. He has remarkable commitment and contribution to his hometown: Cihanbeyli and within this framework his life will be introduced using resources such as interview, book, newspaper.

Course
Other identifiers
Book Title
Keywords
Cihanbeyli, Salina Tuz, Cihan-Kur, Mimarlık, Almanya’ya göç, Gazetecilik, Yeni Meram, Salina Salt Factory, Architecture, Migration to Germany, Journalism
Citation
Published Version (Please cite this version)