Yücel Erten ve Türk tiyatrosundaki yeri
Date
Editor(s)
Advisor
Supervisor
Co-Advisor
Co-Supervisor
Instructor
Source Title
Print ISSN
Electronic ISSN
Publisher
Volume
Issue
Pages
Language
Type
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Series
Abstract
Yücel Erten, 1945 yılında doğmuştur ve 1969 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünü bitirip, yurtdışında reji eğitimi alarak Türk tiyatrosunda uzun süre reji eğitimi almış tek yönetmen olarak yer almıştır. Sadece yönetmen kimliği ile yetinmeyerek birçok tiyatro oyununda oyunda oyuncu, yabancı dil kaynaklı birçok eseri Türkçeye kazandıran ve birçok eseri de yabancı dile çeviren bir çevirmen kimliğine de sahip olmuştur.
Yücel Erten, was born in 1945 and graduated from Ankara State Conservatory Theater Department in 1969. He received education about directing and remained the only person in Turkish theater who had received education about directing and stage management for a long time. Erten was not only a director but also was an actor in many plays and translated many works of art to Turkish at the same time translating Turkish works to other languages.