Halfeti'nin sular altında kalışının özen Ailesi üzerinden anlatımı
Date
Authors
Editor(s)
Advisor
Supervisor
Co-Advisor
Co-Supervisor
Instructor
Source Title
Print ISSN
Electronic ISSN
Publisher
Volume
Issue
Pages
Language
Type
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Series
Abstract
şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yaşamakta olan özen Ailesi, evlerinin bahçelerinde birden fazla meyve sebze tarımı yapar, bunları bazen pazarda satar bazense kendi yiyecek ihtiyacı için tüketirdi. Fakat bu aileyi diğer ailelerden farklı kılan şey, Halfeti’nin sembolü olan karagülü ülkemize getirmeleri ve karagülün tarımını yapmalarıydı. Ne yazık ki, 1985 yılında yapımına başlanmış olan Birecik Barajı’nın 2000 yılında su tutması ve bir çok yerleşim yerinin sular altında kalması, hem özen Ailesi’nin hem de Halfeti’nin yerel halkının hayatlarının değişimesine sebep oldu. Bu değişimin izlerine birebir tanıklık eden özen Ailesi’nin sosyal, psikolojik ve ekonomik durumlarında ki değişimler araştırmamızın kapsamında yer almaktadır
özen Family who lived in şanlıurfa, Halfeti was engaged in agriculture. In their huge garden, they cultivated a plenty amount of fruits and vegetables. Those receipts were either used for making food or sold in markets for money. The most considerable point that özen Family had was, they were the first Family who introduce karagül, black rose, into Turkey. Unfortunately, in 1985 Birecik Dam was established and in 2000, the dam was overflow. As a result of this, many places in Halfeti had been submerged under water. The alternation of Halfeti affected local people in terms of social, psychological and economic aspects and özen Family has witnessed that change. Their expression and memories will be the main topic of our paper.