Mağaza katalogları içerisinde resim arama

Date
2009-04
Advisor
Instructor
Source Title
IEEE 17th Signal Processing and Communications Applications Conference, SIU 2009
Print ISSN
Electronic ISSN
Publisher
IEEE
Volume
Issue
Pages
808 - 811
Language
Turkish
Type
Conference Paper
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Abstract

In this paper, an overview of an application, which aims to make significant improvements on access methods to the online shopping catalogs, is presented. In current online shopping sites, only browsing and semantic based retrieval are provided to the users. In this work, a system is constructed on content based retrieval methods in order to allow users to find a clothing item that they are searching within the online catalogs. The results have came out to be impressive when they are examined by the human eye. This work makes use of existing computer vision techniques and applies them to the area of clothing and shopping to provide users with a useful application. © 2009 IEEE.


Bu makalede internetteki giysi kataloglarına erişim yöntemleri üzerinde olumlu değişikler yapmayı amaçlayan bir uygulamadan bahsedilmektedir. Hâlihazırdaki internet satış siteleri kullanıcılara giysi koleksiyonlarını sadece gezme ve metin bazlı arama imkânı vermektedirler. Bu çalımada ise mağaza koleksiyonları üzerinde içerik bazlı bir arama sistemi gelitirilmiş ve kullanıcılara aradıkları bir giysiyi bulma imkânı tanınmıtır. Deney sonuçları göz ile incelendiğinde tatmin edici başarı oranlarına ulaşılmıştır. Bu çalışma, bilinen bilgisayarla görme tekniklerini farklı bir alana uygulayarak günlük hayatta kullanılabilecek ve insanlara faydalı olabilecek bir uygulama ortaya çıkmıştır.

Course
Other identifiers
Book Title
Keywords
Access methods, Computer vision techniques, Content based image retrieval, Human eye, Online catalogs, Online shopping, Semantic-based retrieval, Computer vision, Electronic commerce, Information retrieval, Signal processing, Content based retrieval
Citation
Published Version (Please cite this version)