Kendine ait bir laboratuvar: Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin ilk kadın hocası Ülkü Gürler
Date
Editor(s)
Advisor
Supervisor
Co-Advisor
Co-Supervisor
Instructor
Source Title
Print ISSN
Electronic ISSN
Publisher
Volume
Issue
Pages
Language
Type
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Series
Abstract
Bu makalede 1975’te TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini ODTÜ’ de tamamlamış, yüksek lisans ve doktorasını Amerika’ da yapmış ve şu an da aktif bir şekilde Bilkent Üniversitesi’nin akademik kadrosunda yer alan Ülkü Gürler’in eğitim hayatından başlayarak günümüze kadar akademik camiaya yaptığı katkılar araştırılmıştır. Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ndeki ilk kadın akademisyen olan Ülkü Gürler’in bir kadın olarak mühendislik fakültesinde kadınların azınlıkta olmasıyla ilgili görüşleri, bu konudaki tecrübeleri ve akademisyenlik yolunda ilerlemeyi neden seçtiği ve dekanlığa yükselişi incelenmiştir.
In this article, the contributions of Ülkü Gürler to the academic literature have been investigated. Gürler graduated from TED Ankara College in 1975, completed her undergraduate education at METU, her master's and doctorate in the United States and is now on the academic staff of Bilkent University. The views of Gürler on females being a minority in the faculty of engineering and being a female scholar, why she chose the academic pathway and how she achieved her rise from being a professor to a dean were explained.