From Ottoman to modern times: The dynamics of language, politics, and identity in Turkish linguistic reform

dc.contributor.authorAl-badri, Alhassan Raad Jassim
dc.contributor.authorAmanlyyev, Perhat
dc.contributor.authorIsmayilov, Umid
dc.contributor.authorMojoudi, Niyousha
dc.contributor.authorRustamova, Saida
dc.contributor.authorSobirov, Sherzod
dc.date.accessioned2024-07-10T08:43:32Z
dc.date.available2024-07-10T08:43:32Z
dc.date.issued2024
dc.descriptionThis work is a student project of the Department of History, Faculty of Economics, Administrative and Social Sciences, İhsan Doğramacı Bilkent University.
dc.descriptionThe History of Turkey course (HIST209) is a requirement for all Bilkent undergraduates. It is designed to encourage students to work in groups on projects concerning any topic of their choice that relates to the history of Turkey. It is designed as an interactive course with an emphasis on research and the objective of investigating events, chronologically short historical periods, as well as historic representations. Students from all departments prepare and present final projects for examination by a committee, with 10 projects chosen to receive awards.
dc.descriptionAnkara : İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Tarih Bölümü, 2024.
dc.descriptionIncludes bibliographical references (pages 15-16).
dc.description.abstractExploring the linguistic aspects of the Turkish language after the reform process, this paper focuses on the changes initiated by Mustafa Kemal Atatürk, which were mainly aimed at purifying the Turkish language by removing foreign, primarily Arabic and Persian elements. Before the reform, literacy rates were less than 10%, so the reform aimed to improve this rate by simplifying reading and writing in the language and distancing from Perso-Arabic vocabulary to have a more pure Turkish language. The paper also talks about the role of TDK in these reforms and their debates around religion, national identity, and, most importantly, their politics that altered the language. Despite a vast effort to purify the language, it is evident that foreign words persist in the language, particularly in fields such as science and literature, reflecting languages as complex linguistic identity components rather than simple linguistic entities.
dc.description.abstractReform sürecinden sonra Türk dilinin dilbilimsel yönlerini inceleyen bu makale, Mustafa Kemal Atatürk tarafından başlatılan ve esas olarak yabancı, özellikle Arapça ve Farsça unsurları ortadan kaldırarak Türk dilini arındırmayı amaçlayan değişikliklere odaklanmaktadır. Reformdan önce okuryazarlık oranı %10'un altındaydı, bu nedenle reform, dilde okuma ve yazmayı basitleştirerek ve daha saf bir Türk diline sahip olmak için Farsça-Arapça kelime dağarcığından uzaklaşarak bu oranı iyileştirmeyi amaçladı. Makale aynı zamanda TDK'nın bu reformlardaki rolünden ve din, ulusal kimlik ve en önemlisi dili değiştiren politikaları etrafındaki tartışmalarından da bahsediyor. Dili arındırmak için gösterilen büyük çabaya rağmen, özellikle bilim ve edebiyat gibi alanlarda yabancı kelimelerin dilde varlığını sürdürdüğü ve dillerin basit dilsel varlıklardan ziyade karmaşık dilsel kimlik bileşenleri olarak yansıdığı açıktır.
dc.description.statementofresponsibilityby Beril Ünver
dc.format.extent16 pages.
dc.identifier.itemidSPB4730
dc.identifier.urihttps://hdl.handle.net/11693/115345
dc.language.isoEnglish
dc.publisherBilkent Universityen_US
dc.relation.ispartofseriesBeril Ünver, HIST209-001 (2023-2024 Spring) ; 01
dc.rightsCreative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlikeen_US
dc.rights.urihttp://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/en_US
dc.subjectTurkish language reforms
dc.subjectTurkish Language Association (TDK)
dc.subjectPerso-Arabic influence
dc.subjectLanguage purification
dc.subjectTürk dil reformu
dc.subjectTürk Dil Kurumu (TDK)
dc.subjectFarsça-Arapça etkileri
dc.subjectDil arındırması
dc.titleFrom Ottoman to modern times: The dynamics of language, politics, and identity in Turkish linguistic reform
dc.typeStudent Project

Files

Original bundle
Now showing 1 - 1 of 1
No Thumbnail Available
Name:
SPB4730.pdf
Size:
247.44 KB
Format:
Adobe Portable Document Format
License bundle
Now showing 1 - 1 of 1
No Thumbnail Available
Name:
license.txt
Size:
2.1 KB
Format:
Item-specific license agreed upon to submission
Description: