Ankara üniversitesi Dil-Tarih Coğrafya Fakültesi'nde Kore Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün kuruluşu
Date
Authors
Editor(s)
Advisor
Supervisor
Co-Advisor
Co-Supervisor
Instructor
Source Title
Print ISSN
Electronic ISSN
Publisher
Volume
Issue
Pages
Language
Type
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Series
Abstract
Türkler ve Korelilerin, milattan sonra 500’lü yıllara kadar ulaşan ilişkilerinin Türkiye açısından akademik açıdan tezahürü ilk defa, 1989 yılında, Ankara üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi bünyesinde kurulan Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nın kurulması ile gerçekleşmiştir. Bölümün kontenjanı kurulduğu yıl 10 kişiyken 2018yılında 40 kişiye kadar ulaşmıştır. Zaman içerisinde Güney Kore’nin ekonomik gelişimi ve Kore kültürünün dünyaya yayılmasıyla bölüme talep de giderek artmıştır. Tüm bu gelişmeler, kültürel ve ekonomik ilişkiler neticesinde de Kore Dili ve Edebiyatı, hem akademik açıdan hem de öğrencilere sağladığı imkânlar açısından açılışından bu yana çok daha gelişmiş bir durumdadır.
The appearing of the relations between Turks and Korean, which dates back to 500 A.D, from academic perspective was realized with the establishment of Department of Korean Language and Literature at Faculty of Languages History and Geography in Ankara University in 1989. The quota of Department of Korean Language and Literature, which was 10 people when it was established, is now 40 people. Since spreading of Korean culture due to economic development of the South Korea in the last decade, demand for this department has been increasing. Moreover, because of all of those technological developments and cultural and economic relations, now, Department of Korean Language and Literature is in a better situation compared to its foundation year.