Browsing by Author "Acar, Zeynep"
Now showing 1 - 2 of 2
Results Per Page
Sort Options
Item Restricted Kamyon şoförlüğünden iş insanlığına: Ünver ailesi(Bilkent University, 2021) Acar, Zeynep; Küçükkatırcı, Hilal; Çomak, Elif Zehra; Ünver, Çağlar; Özel, Esra BegümBu çalışmada, Ünver ailesinin yaşamına ve tuz üretim şirketlerinin kuruluş ve gelişim aşamalarına yer verilecektir. 9 Kasım 1948 tarihinde Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinin Hamzalı Köyü’nde doğan Süleyman Ünver'in üç çocuğu Özmeriç Ünver, Hasan Ünver ve Mehmet Ünver Ankara'da büyümüş, temel eğitimlerinin ardından 1985 ile 1997 yılları arasında kamyon şoförü olarak nakliyecilik yapmışlardır. İşlerin büyümesiyle daha sonra Ünver Nakliye Şirketi kurulmuştur. Daha çok tuz taşımacılığında çalışan kardeşler, tuz sektöründe yeterli bilgi birikimine ulaştıklarından 2005 yılında ilk fabrikalarını kurarak tuz üretimine başlamışlardır ve üretimlerini Ünver Sofram Tuz adıyla sürdürmektelerdir.Item Restricted Türkiye'de ilk yapay kalp nakli: Hakkı Akalın(Bilkent University, 2022) Acar, Zeynep; Cebeci, Melisa; Gövercin, Ezzo Feyza; Selvi, Betül; Öztürk, TunahanKalp insan vücudunun en temel parçalarından biridir. Bu yüzden de kalp naklinin dünyamızda ve Türkiye’de oldukça önemli bir yeri vardır. Bu araştırmada Türkiye’nin ilk yapay kalp naklini gerçekleştiren Hakkı Akalın’ın hayatı ve yaptığı bu ameliyatın süreci üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda yapay kalp naklinin dünyadaki yerine de değinilmiştir. Türkiye’de ilk yapay kalp nakli ameliyatı Hakkı Akalın tarafından kalp yetmezliği olan Halit Şahin’e yapılmıştır ve Şahin bu kalple 1 ay hayatını sürdürmüştür. Bu ilk yapay kalp naklinin ardından Hakkı Akalın Ankara Üniversitesi’nde ilk altı kalp ameliyatını gerçekleştirerek Türkiye’de askıya alınan gerçek kalp nakillerinin devam etmesine öncülük etmiştir. Hakkı Akalın gerçekleştirdiği bu ilkin yanı sıra Ankara Üniversitesi’nde Kalp Damar Kliniği kuruculuğu yapmış ve ana bilim dalı başkanı olmuştur. Bunlara ek olarak Cumhuriyet Halk Partisinde XXII. dönem milletvekilliği yapmıştır. Aynı zamanda kendisi Galatasaray spor kulübünde hala kongre üyesidir ve özel muayenehanesinde çalışmalarına devam etmektedir.