Sabiha Gökçen Havaalanının kuruluşu

Date
2022
Advisor
Supervisor
Co-Advisor
Co-Supervisor
Instructor
Source Title
Print ISSN
Electronic ISSN
Publisher
Bilkent University
Volume
Issue
Pages
Language
Turkish
Type
Student Project
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Series
Süha Ünsal, HIST200-07 (2022-2023 Fall);02
Abstract

Türkiye’nin hava ulaşımı bakımından en yoğun şehri olan İstanbul için Sabiha Gökçen Havaalanı (İSG) önemli bir merkez konumundadır. Önce İleri Teknoloji Endüstri Parkı’nın (İTEP) bir parçası olarak kurulan havaalanı, daha sonra Endüstri Parkı projesinin iptal edilmesiyle projenin parçası olmaktan çıkıp yalnızca havaalanı projesi olarak kalmıştır. 1997’de açılmasına karar kılınmıştır ve 2001’de hizmete açılan İSG’nin kuruluş sürecinden Havaalanı, İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş. (HEAŞ) sorumludur. İstanbul’da kurulan ikinci havaalanı olarak Atatürk Havaalanının yolcu yükünü azaltmakta düzenli bir rol oynamıştır.


For Istanbul, Turkey’s busiest city in terms of air traffic, Sabiha Gokcen International Airport (ISG) has significant importance. It was founded as a part of Advanced Technology Industry Projects (ITEP) at first and stayed as the only part of the project that came to life after ITEP was cancelled. It was decided to be built in 1997 and opened in 2001. Airport Management and Aviation Industries Inc. (HEAS) is responsible for the airport’s establishment process. As a second airport founded in the metropolis Istanbul, ISG lightens the passenger load of Ataturk Airport.

Course
Other identifiers
Book Title
Keywords
İTEP, HEAŞ, Kurtköy, Pendik, İnşaat, DHMİ, Ekonomik ve sosyal gelişim, Ulaşım, Kentsel gelişim, Construction, Economic and social development, Transportation, Urban development
Citation
Published Version (Please cite this version)