Kahramanmaraş'ta bir girişimci: Tarhana Kralı Faruk Çiftaslan ve Haşiroğlu Tarhana

dc.contributor.authorKahya, Berin
dc.contributor.authorKoçer, Mert Kemal
dc.contributor.authorKoçak, Ayşegül Nisa
dc.contributor.authorBüyükkal, Zeynep Su
dc.contributor.authorKoç, Zeynep Yaren
dc.date.accessioned2024-07-10T08:39:07Z
dc.date.available2024-07-10T08:39:07Z
dc.date.issued2024
dc.descriptionThis work is a student project of the Department of History, Faculty of Economics, Administrative and Social Sciences, İhsan Doğramacı Bilkent University.
dc.descriptionThe History of Turkey course (HIST200) is a requirement for all Bilkent undergraduates. It is designed to encourage students to work in groups on projects concerning any topic of their choice that relates to the history of Turkey. It is designed as an interactive course with an emphasis on research and the objective of investigating events, chronologically short historical periods, as well as historic representations. Students from all departments prepare and present final projects for examination by a committee, with 10 projects chosen to receive awards.
dc.descriptionAnkara : İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Tarih Bölümü, 2024.
dc.descriptionIncludes bibliographical references (pages 17-18).
dc.description.abstractBu araştırma Türkiye’nin yerel besin kaynağı tarhanayı Haşiroğlu Gıda firması özelinde incelemektedir. İlk temelleri Faruk Çiftaslan tarafından 1985 yılında atılmış olan bu firma ilk olarak Kahramanmaraş’ın yöresel lezzetinin yapımını seri üretim haline getirerek piyasaya sürmek ve sadece yerel halk için değil herkes tarafından ulaşılabilir ve tanınır olmasını amaçlamaktadır. Yazı, 1985 yılından günümüze, Haşiroğlu firmasının ürettiği tarhana, tarhana çeşitleri ve geliştirdiği diğer yeni lezzetler ve markalarla da (RİVOS) hem gıda sektörüne hem de girişimcilere örnek bir marka olmuştur. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda her ne kadar bir mahsulün kolay ulaşımı olsa da bu durumu yenilikçi ve girişimci bakış açısıyla yönlendirerek ticarete dönüştürme kapsamında araştırılmaya değer görülebilir.
dc.description.abstractIn the framework of the Haşiroğlu Gıda enterprise, this study investigates tarhana, a native food source in Turkey. Founded by Faruk Çiftaslan in 1985, the primary goal of this firm is to mass produce the native flavour of Kahramanmaraş, market it, and ensure that everyone can easily access and recognise it, not just the local population. With the introduction of new flavours and brands (RİVOS) and tarhana, including variants made by the Haşiroğlu firm, this inscription has been a model brand for the food industry and entrepreneurs since 1985. In light of all of this, even when a crop is easily accessible, it can be worthwhile to look into it more in order to turn this circumstance into a trade by approaching it from an inventive and entrepreneurial standpoint.
dc.description.statementofresponsibilityby Abdürrahim Özer.
dc.format.extent19 pages.
dc.identifier.itemidSPB4859
dc.identifier.urihttps://hdl.handle.net/11693/115344
dc.language.isotr
dc.publisherBilkent Universityen_US
dc.relation.ispartofseriesAbdürrahim Özer, HIST 200-13 (2023-2024 Spring); 1
dc.rightsCreative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlikeen_US
dc.rights.urihttp://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/en_US
dc.subjectTarhana
dc.subjectHaşiroğlu Gıda
dc.subjectRivos
dc.titleKahramanmaraş'ta bir girişimci: Tarhana Kralı Faruk Çiftaslan ve Haşiroğlu Tarhana
dc.typeStudent Project

Files

Original bundle
Now showing 1 - 1 of 1
No Thumbnail Available
Name:
SPB4859.pdf
Size:
381.42 KB
Format:
Adobe Portable Document Format
License bundle
Now showing 1 - 1 of 1
No Thumbnail Available
Name:
license.txt
Size:
2.1 KB
Format:
Item-specific license agreed upon to submission
Description: