Kemanla geçmiş bir hayat: Ayla Erduran

Date
2022
Advisor
Supervisor
Co-Advisor
Co-Supervisor
Instructor
Source Title
Print ISSN
Electronic ISSN
Publisher
Bilkent University
Volume
Issue
Pages
Language
Turkish
Type
Student Project
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Series
İbrahim Mert Öztürk, HIST 200-10 (2022-2023 Fall);5
Abstract

Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye’nin genç yetenekleri yurt dışına gönderilmiş ve eğitimlerine katkı sağlanmıştır. Bu ortamda yetişen genç yeteneklerden biri de Ayla Erduran’dır. Dünyaca ünlü orkestralarla dünyaca ünlü konser salonlarında dünyanın seçkin kemancılarıyla konserler vermiş olan Erduran’ın kariyeri birçok genç kemancıya ilham kaynağı olmaktadır. Yardımsever kişiliği ile de bilinen Erduran’ın ayrıca yetiştirdiği öğrencilerle müzik dünyasına büyük katkıları olmuştur. Bu araştırmada Erduran’ın öğrencisi ve arkadaşıyla yaptığımız görüşmelerden, hakkında daha önce yazılmış kitaplardan ve yapılmış röportajlardan yararlanarak Erduran’ın eğitim süreci, kariyeri, elde ettiği başarılar ve sanat dünyasına katkıları anlatılmıştır.


In the first years of the Turkish Republic’s founding, many talented young individuals were sent to foreign countries by the government to receive education there. Ayla Erduran was one such individual. As a person who has given many concerts with some of the most renowned violinists, and in some of the most prestigious concert halls, Erduran is a great inspiration to many young aspiring violinists. Also known for her kindness, Erduran has had many contributions to the world of classical music thanks to the students she has instructed throughout her career. In this study, we have outlined Erduran’s upbringing, education, career, achievements, and contributions to western classical music via the interviews we have done with a friend and a student of Erduran’s, along with the interviews, books, and newspaper articles regarding her.

Course
Other identifiers
Book Title
Keywords
Ayla Erduran, Keman, Klasik Batı müziği, Virtüöz, Harika Çocuk, Violin, Western classical music, Virtuoso, Child prodigy
Citation
Published Version (Please cite this version)