Eskişehir’in Tatarlı lezzeti: Abdüsselam Balaban kebap

Date
2021
Advisor
Instructor
Source Title
Print ISSN
Electronic ISSN
Publisher
Bilkent University
Volume
Issue
Pages
Language
Turkish
Type
Student Project
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Abstract
  1. ve 20.yüzyıllarda aldığı göçlerden dolayı çok kültürlü bir yapıya sahip olan Eskişehir bu yapıyı yemek kültürüne de yansıttı. 1930’lu yıllar itibariyle Abdüsselam Soyarık tarafından Eskişehir mutfağına kazandırılan Balaban köftesi Eskişehir’de bir yemek durağı haline geldi. Abdüsselam Soyarık’ın çırağı Necdet Gengeç’in oğlu ve geliniyle günümüze kadar geldi. Bu araştırmada Eskişehir’e yapılan göçler, bu göçlerin şehrin kültürüne etkileri, Balaban kebabının tarihçesi ve Abdüsselam Kebap salonunun tarihçesi anlatılmıştır.

Due to the migrations it received in 19th and 20th century, Eskişehir has a multicultural structure. Eskişehir has reflected this structure in its gastronomic culture. Balaban kebap, which Abdüsselam Soyarık presented to Eskişehir cuisine in the 1930s, have become a significant food in the city. It has survived to the present day with the son and daughter-in-law of Necdet Gengeç, the apprentice of Abdüsselam Soyarik. The migrations to Eskişehir, their impact on the city's culture, the history of Balaban kebab, and the history of Abdüsselam Kebab store are all explained in this study.

Course
Other identifiers
Book Title
Keywords
Eskişehir, Göç, Balaban kebabı, Tatar, Abdüsselam Kebap salonu, Soyarık ailesi, Migrate, Abdüsselam Kebap shop, the family of Soyarık
Citation
Published Version (Please cite this version)