Video gözetleme uygulamalarında kamera sabotaj sezimi

Date
2007-06
Advisor
Supervisor
Co-Advisor
Co-Supervisor
Instructor
Source Title
2007 IEEE 15th Signal Processing and Communications Applications, SIU
Print ISSN
Electronic ISSN
Publisher
IEEE
Volume
Issue
Pages
1 - 4
Language
Turkish
Type
Conference Paper
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Series
Abstract

Son yıllarda video gözetim uygulamaları için kullanılan kamera sayılarında kayda değer artış olmuştur. Bu kameraların amaçlandığı gibi çalışıyor olması anlamlı bilgi yakalaması önemlidir. Suç işleyecek kişiler kamera önünü kapatarak, boya püskürterek ya da kamera odağını bozarak görüntülerinin ve eylemlerinin kaydedilmesini engellemek yoluna başvurmaktadır. Kameraları gözleyen birisinin olmaması ya da dikkatinin dağınık olması sabotajın fark edilememesine neden olur ve sistem normal olarak çalışıyor ve kaydediyor olsa bile kayıtların kullanılamaz olmasına yolaçar. Bu bildiride, dalgacık alanında arkaplan çıkarımı yöntemi kullanılarak kamerada görüş azalması ve kamera önünün kapatılması durumlarının gerçek zamanlı kestirimi önerilmektedir. Ayrıca, sistemin gerçek hayat koşullarında daha güvenilir çalışması için bazı yöntemler de önerilmiştir.


In the recent years, number of surveillance cameras deployed has increased significantly. However it is important that these cameras are functioning as intended and capturing meaningful data. Offenders resort to techniques such as blocking the camera view, using a foreign object to cover the lens, spray painting or de-focusing the camera lens to prevent capture of their images and recording of their actions. These cameras are often unattended or security guard might have lost his focus and if discovery of such an attempt is not immediate, even though there is no failure in the system and the images are still being recorded, these recordings are not useful. In this paper, we propose methods for real-time discovery of visibility loss and covered camera lens using background subtraction in wavelet domain. We also propose some methods to increase robustness of the system in real-life scenarios.

Course
Other identifiers
Book Title
Keywords
Background subtraction, Camera view, Foreign objects, Surveillance cameras, Video-surveillance applications, Visibility loss, Wavelet domains, Camera lenses, Cameras, Image enhancement, Lenses, Optical instruments, Paint spraying, Painting, Signal processing, Security systems
Citation
Published Version (Please cite this version)