Türk mutfağında baklavanın yeri ve Koçak Baklava

Date
2020
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Bilkent University
Abstract

Tatlıların sultanı unvanını almış olan “baklava”, Türk kültürünün geçmişten başlayıp günümüzde hâlâ önemini koruyan kültürel bir değeridir. Osmanlı mutfak kültüründe de çok önemli bir yeri olan baklava, günümüzde hem ülke içinde hem ülke dışında sevilerek tüketilmektedir. 1993 yılından bu yana hizmet vermekte olan ve kalitesiyle ön plana çıkan Koçak Baklava, bu hizmetini aynı özenle 27 yıldır devam ettirmektedir. Yenilikçi bir anlayışa sahip olan Koçak ailesi, baklavacılığın püf noktalarının yeni nesillere doğru bir şekilde aktarılarak bu kültürün aynı kalitede devam etmesini hedeflemektedir. Bu çalışmada Koçak ailesinin bu sektöre nasıl giriş yaptığı ve Koçak Baklava’nın kuruluş hikâyesi anlatılmıştır. Ayrıca Koçak Baklava’nın markalaşma süreci, sektördeki konumu, geleceğe yönelik planları ve yenilikçi yaklaşımları da bu çalışmada yer almaktadır.


"Baklava", which has the title of sultan of desserts, is a value of turkish culture starting from the past and still maintaining its importance today. Baklava, which has a very important place in the ottoman cuisine culture, is consumed both inside and outside the country today. Koçak baklava, which has been serving since 1993 and stands out with its quality, has been continuing this service for 27 years with the same care. Having an innovative understanding, the koçak family aims to transfer the tricks of baklava business to the new generations correctly and to continue this culture at the same quality. In this study, how the koçak family got into this sector and the story of the establishment of koçak baklava were explained. In addition, koçak baklava's branding process, its position in the sector, its future plans and innovative approaches are also included in this study.

Description
Ankara : İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Tarih Bölümü, 2020.
This work is a student project of the Department of History, Faculty of Economics, Administrative and Social Sciences, İhsan Doğramacı Bilkent University.
The History of Turkey course (HIST200) is a requirement for all Bilkent undergraduates. It is designed to encourage students to work in groups on projects concerning any topic of their choice that relates to the history of Turkey. It is designed as an interactive course with an emphasis on research and the objective of investigating events, chronologically short historical periods, as well as historic representations. Students from all departments prepare and present final projects for examination by a committee, with 10 projects chosen to receive awards.
Includes bibliographical references (pages 13-14).
Keywords
Tatlı, Baklava, Koçak Ailesi, İbrahim Koçak, Çoşkun Koçak, Kalite, Hizmet, Başarı, Desert, Koçak Family, Quality, Service, Success
Citation