“Anadolu’nun belleği”: Cüneyt Oğuztüzün

Date
2022
Advisor
Instructor
Source Title
Print ISSN
Electronic ISSN
Publisher
Bilkent University
Volume
Issue
Pages
Language
Turkish
Type
Student Project
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Abstract

Cüneyt Oğuztüzün, 1994 yılından 2014 yılına kadar Atlas Dergisinde çalışmış bir doğa fotoğrafçısıdır. Fotoğrafçılık kariyerinden önce, uzun bir süre bankacılık sektöründe görev alarak, üst düzey bir mevki olan Teftiş Kurulu Başkanlığı noktasına geldi. Bankacılık kariyerinde üst düzey bir gelire sahip olmasına rağmen hayatından mutlu olmayan Cüneyt Oğuztüzün, aradığı mutluluğu fotoğrafçılıkta buldu. İnsanı, doğası ve tarihiyle Anadolu’ya olan sevdasından dolayı Cüneyt Oğuztüzün fotoğrafçılık kariyeri boyunca (birkaç proje dışında) sadece Anadolu’yu fotoğrafladı. Fotoğrafçılık camiasında “Anadolu’nun Belleği” olarak bilinen ve kendisini “Coğrafya Fotoğrafçısı” olarak tanımlayan Cüneyt Oğuztüzün’ün hayatı ve Anadolu’nun tanınmasına olan katkıları araştırılmaya değer bulundu.


Cüneyt Oğuztüzün is a nature photographer who worked for Atlas Magazine from 1994 to 2014. Prior to his career in photography, he worked in the banking sector for a long time, became the chief auditor, which was a prestigious position. In his banking career even though he had a good income and a high life standard, he was not happy, later he found that happiness in photography. Cüneyt Oğuztüzün only photographed Anadolu because of his love for its geography with its people, nature and history. As known as the “Memory of Anadolu” in the photography community, Cüneyt Oğuztüzün’s life and his efforts in making Anadolu known was found worth researching.

Course
Other identifiers
Book Title
Keywords
Cüneyt Oğuztüzün, Doğa fotoğrafçılığı, Kariyer değişimi, Fotoröportaj, Anadolu, Atlas, Cüneyt Oğuztüzün, Nature photography, Career transition, Photo interview, Anatolia, Atlas
Citation
Published Version (Please cite this version)