ODTü Eskrim Kulübünün tarihi

Date
2018
Authors
Dizici, Doğa
Uslu, Furkan Salih
Ünlü, Kaan
Eryılmaz, Zeliha
Advisor
Supervisor
Co-Advisor
Co-Supervisor
Instructor
Source Title
Print ISSN
Electronic ISSN
Publisher
Bilkent University
Volume
Issue
Pages
Language
Turkish
Type
Student Project
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Series
Kudret Emiroğlu, HIST 200-8 (2017-2018 Spring) ; 10
Abstract

Geçmişten günümüze kadar değerini koruyabilmiş sporlar arasında eskrimin, ülkemizde kendine has bir yeri vardır. ODTü Eskrim Kulübü sayesinde ilk zamanlarda bünyesindeki öğrencilere, daha sonra 7’den 70’e isteyen herkese, amatör ya da profesyonel olarak bu spora katılma imkanı tanınmış ve eskrim ve sporcu kültürünün yayılması sağlanmıştır. ODTü Eskrim’liler günümüzde dünyanın dört bir yanında, ulusal ve uluslararası maçlara katılmakla kalmayıp, aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında kendi eskrim kulüplerini kurmakta, eskrimci ruhunu ve sporcu disiplinini gittikleri her yerde insanlara aşılamaktalardır. Burada, kıdemli ODTü Eskrimcileri ve eskrim antrenötleri olan saygıdeğer Ozan Sarı ve Armağan Karabulut ile eskrim ve ODTü ‘de Eskrim hakkında önemli görüşmeler yapılmış ve bu röportajların sağladığı bilgi ve bilgelik ODTü Eskrim’in tarihi hakkındaki bu makaleye aktarılmaya ve tarihsel bir perspektif içinde sunulmaya çalışılmıştır.


Among the many respectable sports that adorn Human and Turkish history, fencing has a unique place. METU Fencing Club has, initially to the members of the university, and later to anyone who wishes, young or old, to take part in this sport either as an amateur or a professional, and introduced them to sportsmanship as a whole. Now, METU’s fencers not only fence both in national and international competitions, but also teach those who would listen, in new fencing clubs and individually, the spirit of fencing and the discipline of a sportsman. Senior and respectable METU fencers and trainers Armağan Karabulut and Ozan Sarı have been interviewed about fencing and fencing at METU, and their wisdom and knowledge is tried to be channeled into this article with the utmost diligence through the scope of history.

Course
Other identifiers
Book Title
Keywords
Eskrim, Tanzimat Fermanı, Dünya Eskrim şampiyona’sı, Ankara, ODTü Eskrim Kulübü, Ozan Sarı, Armağan Karabulut, Fencing, 19th Century Reforms in the Ottoman Empire, World Fencing Championship, METU Fencing Club
Citation
Published Version (Please cite this version)