Türkiye'deki ilk keçi melezleme çalışmalarından: Akkeçi Projesi
Date
Editor(s)
Advisor
Supervisor
Co-Advisor
Co-Supervisor
Instructor
Source Title
Print ISSN
Electronic ISSN
Publisher
Volume
Issue
Pages
Language
Type
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Series
Abstract
Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan keçicilik, Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra da hayvancılıkta etkili bir konumdaydı. 1960’lara gelindiğinde artan göç ile azalan kırsal nüfustan dolayı hayvancılık olumsuz etkilendi. Bu sebeple, göç eden nüfus, protein ihtiyacını karşılayamadığı gibi süt üretimi de bu durumdan negatif etkilendi. Bu koşullar daha verimli bir keçi ırkını üretmeyi zorunlu kıldı. Bunun üzerine, Ankara Üniversitesi Zootekni Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Macit Eker ve Prof. Dr. Orhan Düzgüneş öncülüğünde bir keçi melezleme projesi başlatıldı. Bu projede Saanen ve Kilis keçileri melezlenerek Akkeçi ırkı üretilmiş oldu. Bu çalışmada, 1960-1980 yılları arasındaki Türkiye’de keçiciliğin genel durumu, Akkeçi Projesinin süreci ve etkileri irdelenmiştir.
Goat raising which has an important place in Turkic culture kept its significance in animal husbandry after Turkish Republic was formed. Beginning in the 1960s, animal husbandry was negatively affected due to increasing emigration which decreased the amount of people living in rural areas. For this reason, not only migrants became unable to satisfy their protein needs, but also milk production was negatively affected as well. These circumstances made it crucial to breed a more efficient goat race. As a consequence, academic members of Ankara University Department of Animal Science, Prof. Dr. Macit Eker and Prof. Dr. Orhan Düzgüneş conducted a goat hybridization project. In this project, Akkeçi race was bred by hybridizing Saanen and Kilis races. This paper investigates the general situation of goat raising in Turkey between 1960-1980, process of the Akkeçi project and its effects.