ABD başkanı Dwight Eisenhower’ın Aralık 1959’da Türkiye’yi ziyareti sırasında düzenlenen karşılama töreninin basındaki yansımaları

Date
2021
Authors
Lafçı, Tarık
Bolat, Öykü
Tahmiscioğlu, Cem
Aka, Zeynep
Advisor
Instructor
Source Title
Print ISSN
Electronic ISSN
Publisher
Bilkent University
Volume
Issue
Pages
Language
Turkish
Type
Student Project
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Abstract

Eski ABD başkanı Dwight Eisenhower 1959 yılında Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu ziyaret dönemin toplumu ve basını üzerinde önemli bir yere sahiptir. Bu yazı, ABD Başkanı Dwight Eisenhower’ın 7 Aralık 1959’da Türkiye ye gerçekleştirdiği ziyaretin sebebini, gerçekleştirilen ziyaret için yapılan hazırlıkları, Türk halkının Eisenhower’a olan ilgisini, ziyaretin toplum ve basın üzerindeki etkilerini, ziyaretin sonucunu, Türkiye’ye iktisadi ve siyasi ve dönemin Türkiye-ABD ilişkilerine katkılarını kapsamlı bir şekilde konu başlıkları altında ele almaktadır.


Former United States President Dwight Eisenhower has visited Turkey in 1959. This visit has an important place on the society and press of the period. This article comprehensively explains; the reason of the visit, the preparations for the visit which made by Turish authorities and people, the interest of Turkish people in Eisenhower, the effects of the visit on the society and the press, the result of the visit, the economic and political implications of the visit to Turkey and the contributions Turkey-US relations.

Course
Other identifiers
Book Title
Keywords
Citation
Published Version (Please cite this version)