Uçtan uca modelleme ile kesintisiz stereo video iletimi

Date
2008-04
Advisor
Instructor
Source Title
2008 IEEE 16th Signal Processing, Communication and Applications Conference, SIU
Print ISSN
Electronic ISSN
Publisher
IEEE
Volume
Issue
Pages
1 - 4
Language
Turkish
Type
Conference Paper
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Abstract

Bu çalışmamızda, hata koruma yöntemi olarak oransız kodları (Raptor Kodları) kullanan kesintisiz bir stereo video iletim sistemi önermekteyiz. İlk olarak video kodlayıcının hızbozulum (HB) eğrisini ve kanal koruma kodunun performansını analitik olarak modelledik. Daha sonra, paket kayıplarından kaynaklanan stereo videodaki kalite bozulumunu kestirdik. Son olarak, analitik modelleri ve kestirilmiş paket kayıp bozulumlarını kullanarak uçtan uca bozulum enküçültmesi uyguladık ve en iyi video kodlayıcı bit hızlarını ve eşit olmayan hata koruması (EOHK) oranlarını elde ettik. Benzetim sonuçlarında, önerilen sistemin getirdiği önemli kalite kazanımları açıkça gözlenmektedir.


In this work, we propose a stereoscopic video streaming system that uses rateless codes (Raptor codes) as the error protection scheme. Initially, we model the rate-distortion (RD) curve of video encoder and performance of channel codec. Then, we estimated the distortion on the stereoscopic video quality caused by packet losses. Finally, analytical models and estimated single packet loss distortions are used to minimize the end-to-end distortion and obtain optimal encoder bit rates and unequal error protection (UEP) rates. The simulation results clearly demonstrates the significant quality gain against the non-optimized schemes. ©2008 IEEE.

Course
Other identifiers
Book Title
Keywords
Analytical models, Bit rates, Error protection schemes, Raptor codes, Rate distortions, Rateless codes, Simulation results, Stereo videos, Stereoscopic videos, Unequal error protections, Video encoders, Acoustic streaming, Codes (symbols), Packet loss, Packet networks, Signal processing, Video streaming, Videotex
Citation
Published Version (Please cite this version)