Browsing by Subject "Turkish Industries"
Now showing 1 - 1 of 1
Results Per Page
Sort Options
Item Restricted Atölyeden şirkete: Üstün-El Eksoz'un dünden bugüne hikayesi(Bilkent University, 2020) Susam, Burak; Türeyen, Esra; Yılmaz, Gizem; Keskiner, Mert; Albayrak, Aykut İbrahimAtölyeler ve küçük işletmeler ölçeğinde Türk sanayiciliği, 1960'ların başında birçok imkânsızlık içerisindeydi. Kısıtlı şartlara ve maddi imkânların azlığına karşın kişisel bir girişim olarak 1965 yılında Necati Oğuz tarafından kurulan bir atölye, Üstün-El Eksoz ismiyle ortaya çıktı. O dönemde köy okullarında demircilik eğitimi gören Necati Oğuz, kazandığı Ulus Sanat Mektebi'ni yarıda bırakarak iş hayatına atıldı ve neticede Üstün-El Eksoz'un ilk atölyesini kurdu. Türkiye Petrolleri'nden aldığı iş ile birlikte ünlenen ve işleri iyiye doğru giden Necati Oğuz, 1974 yılına gelindiğinde ülke şartları dolayısıyla çalışma alanını genişletmek durumunda kaldı. Kıbrıs Sorunu sonrasında Türkiye'ye uygulanan Amerikan ambargosu neticesinde ülkede iş makinesi sektöründe doğan yedek parça açığı, Üstün-El Eksoz'u bu sektöre girmeye teşvik etti. 1980 yılında oğulları Ayhan Oğuz ve hâlihazırda egzozculuk ile meşgul olan Burhan Oğuz'un da katılımıyla, Üstün-El Eksoz büyümeye devam etti. İhtilal sonrası dönemde fuarlar vesilesiyle yurt dışına açılan Üstün El Eksoz, yeni tip makineler için yeni tip egzozların üretimine de başlayarak ürün yelpazesini yıldan yıla genişletti. Bu genişleme doğrultusunda, Çukurova firması aracılığıyla yurt dışına ihracata başlayan Üstün-El Eksoz, şirketleşme sürecinde önemli bir adım attı ve 1996 yılında Necati Oğuz, Burhan Oğuz ve Ayhan Oğuz olmak üzere üç ortağı ile Üstün-El Eksoz Ltd. Şirketi kuruldu. Bugün hâlâ aktif şekilde üretim faaliyeti yapmakta olan şirket; İtalya, ABD, İrlanda gibi dünya ülkelerine ihracat yapmaktadır.