Show simple item record

dc.contributor.authorCoşar, Öykü
dc.contributor.authorKarban, Özge
dc.contributor.authorKılıç, Yavuz Orhun
dc.contributor.authorKutlubay, Eda
dc.contributor.authorSemerci, Rahmi Erdal
dc.date.accessioned2020-12-03T10:39:09Z
dc.date.available2020-12-03T10:39:09Z
dc.date.issued2020
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/11693/54774
dc.descriptionAnkara : İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Tarih Bölümü, 2020.
dc.descriptionThis work is a student project of the Department of History, Faculty of Economics, Administrative and Social Sciences, İhsan Doğramacı Bilkent University.
dc.descriptionThe History of Turkey course (HIST200) is a requirement for all Bilkent undergraduates. It is designed to encourage students to work in groups on projects concerning any topic of their choice that relates to the history of Turkey. It is designed as an interactive course with an emphasis on research and the objective of investigating events, chronologically short historical periods, as well as historic representations. Students from all departments prepare and present final projects for examination by a committee, with 10 projects chosen to receive awards.
dc.descriptionIncludes bibliographical references (pages 30-32).
dc.description.abstractÇizgi romanlar olay örgüsünün ağırlıklı olarak görseller ve konuşma balonları çerçevesindeki kısa metinler ile aktarıldığı bağımsız bir sanat türüdür. Dünya sahnesinde ilk olarak 18.yüzyılda ortaya çıkarken Türkiye'de 1920'lerden bu yana görülmeye başlamıştır. Gazete ve dergilerle birlikte yayın hayatına başlayan çizgi romanlar, ilerleyen süreçte bağımsız yayınlar haline gelmiştir. Bu durum Türkiye'de önce Büyük Mavi ve Bir Numara Yayıncılık'ın daha sonra da Arkabahçe Yayıncılık'ın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Arkabahçe Yayıncılık, imza attığı ilklerle Türkiye'de çizgi roman sektörünün gelişimine önemli katkılarda bulunmuş ve piyasada içerisinde sivrilmeyi başarmıştır. Yayıncılık, Türkiye'de ulaşılması zor çizgi romanları yurtdışından getirmekle yola çıkmış, daha sonra bu yayınların çevirilerinin de yayınlanmasını sağlayarak özellikle Amerikan tarzı çizgi romanların ülkede bilinmesi ve daha çok insan tarafından okunmasını sağlamıştır. Bunun yanı sıra Türk yapımı çizgi romanlara da destek veren, yayınlayan ve ilk Türk süper kahramanın da yaratıcılarından olan yayıncılık Türk çizgi romanını Batılı çizgi romanların seviyesine taşımıştır.
dc.description.abstractComics is an independent type of art in which the story is given through mainly illustrations and short texts in speech bubbles. While it firstly showed up in 18th century in the world scene, it has started to be seen since 1920s in Turkey. Comics which had started its publishing process through newspapers and magazines became an independent art during the ongoing process. This situation caused the emergence of, at first, Büyük Mavi and Bir Numara Yayıncılık and then Arkabahçe Yayıncılık. Arkabahçe Yayıncılık has contributed to the development of comics'sector and led the way with the firstsit accomplished. Arkabahçe began by bringing the foreign comics which were hard to be found in Turkey, then it enabled to publish their translations into Turkish so that American style comic books could be known more and read by much more people. In addition to that, Arkabahçe which supported, published the Turkish comic books and created the first Turkish super hero helped Turkish comics to reach the level of foreign ones.
dc.description.statementofresponsibilityby Turaç Hakalmaz.
dc.format.extent57 pages
dc.language.isoTurkish
dc.relation.ispartofseriesTuraç Hakalmaz, HIST 200-6 (2019-2020 Spring) ; 2
dc.rightsCreative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlikeen_US
dc.rights.urihttp://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/en_US
dc.subjectÇizgi romanen_US
dc.subjectÇizgi romanda ekolleren_US
dc.subjectGrafik romanen_US
dc.subjectArkabahçe Yayıncılıken_US
dc.subjectAhmet Kocaoğluen_US
dc.subjectComicsen_US
dc.subjectEcoles in comicsen_US
dc.subjectGraphic novelen_US
dc.subject.lccHAKALMAZ HIST 200-6/2 2019-20
dc.titleArkabahçe ve Türkiye'de çizgi romancılık
dc.typeStudent Project
dc.publisherBilkent University
dc.identifier.itemidSPB3243en_US


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record

Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike
Terms of use: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike