Show simple item record

dc.contributor.authorUzunçarşılı, Arda
dc.contributor.authorCandoğan, Leyla Naz
dc.contributor.authorUluçay, Meriç
dc.contributor.authorTan, Funda
dc.contributor.authorEşin, İrem
dc.date.accessioned2020-12-03T10:38:41Z
dc.date.available2020-12-03T10:38:41Z
dc.date.issued2020
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/11693/54713
dc.descriptionAnkara : İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Tarih Bölümü, 2020
dc.descriptionThis work is a student project of the Department of History, Faculty of Economics, Administrative and Social Sciences, İhsan Doğramacı Bilkent University.
dc.descriptionThe History of Turkey course (HIST200) is a requirement for all Bilkent undergraduates. It is designed to encourage students to work in groups on projects concerning any topic of their choice that relates to the history of Turkey. It is designed as an interactive course with an emphasis on research and the objective of investigating events, chronologically short historical periods, as well as historic representations. Students from all departments prepare and present final projects for examination by a committee, with 10 projects chosen to receive awards.
dc.descriptionIncludes bibliographical references (page 21).
dc.description.abstract"Reis-ül Müverrihin" (Tarihçilerin Reisi) olarak da bilinen İsmail Hakkı Uzunçarşılı, seksen dokuz yıllık hayatını tarihe adamış bir insandı. Başta Osmanlı tarihi olmak üzere Türk tarihinin aydınlatılmasına çok büyük katkılar sağladı. Altı ciltlik Osmanlı Tarihi adlı eseri, on dokuz kitabı ve sayısız makalesinin yanı sıra şairlik, gazetecilik, öğretmenlik ve milletvekilliğiyle de uğraşan Uzunçarşılı aynı zamanda Türk Tarih kurumunun kurulmasında da önemli bir rol oynadı. Tüm bu çalışmalarıyla uğraşırken özel hayatını da aksatmadı. Eşi Safiye Hanım, çocukları ve torunlarıyla birlikte zaman geçirmekten hoşlanır, kahve içmek gibi keyif aldığı etkinliklere de hayatında sık sık yer verirdi. Bu yazıda Uzunçarşılı'nın çok yönlü kariyerinin yanı sıra özel hayatı da detaylı bir biçimde incelenmiştir. Torunları Cihan Uzunçarşılı Baysal, Deniz Uzunçarşılı ve gelini Özenç Uzunçarşılı ile yapılan röportajların yanı sıra kendisine doğum günü hediyesi olarak arkadaşları ve öğrencileri tarafından yazılan armağan kitabı, hakkındaki haberler, belgeseller ve ansiklopedi maddeleri de kaynak olarak kullanılmıştır. Tarihe adını altın harflerle yazdıran bu önemli tarihçinin araştırılması, Türk tarihine katkılarının ve bu katkıları yapan İsmail Hakkı Uzunçarşılı'nın daha iyi anlaşılması ve gelecek nesillere örnek teşkil etmesi için önemlidir.
dc.description.abstractİsmail Hakkı Uzunçarşılı was a historian who devoted his life to historical research. He made valuable contributions to Turkish history, especially to the history of the Ottoman Empire. Other than his numerous articles and books, he has written Osmanlı Tarihi consisting of six volumes. He had different professions as a poet, member of Turkish parliament, teacher and journalist. He also had a big role in the founding of Turkish Historical Society. While continuing his research into Turkish history, he spared time for his private life too. He liked drinking Turkish coffee and spending time with his wife, children and grandchildren. In this particular research, Uzunçarşılı's versatile career and his private life was studied through the interviews made with his grandchildren Cihan Uzunçarşılı Baysal, Deniz Uzunçarşılı, daughter-in-law Özenç Uzunçarşılı, and the book gifted to him by his friends and students, and several newspaper articles, documentaries and encyclopedia articles. Studying this exceptional historian is important to get a better understanding of his contributions to Turkish history and himself as a person to set an example for next generations.
dc.description.statementofresponsibilityby İbrahim Mert Öztürk.
dc.format.extent30 pages
dc.language.isoTurkish
dc.relation.ispartofseriesİbrahim Mert Öztürk, HIST 200-16 (2019-2020 Spring) ; 3
dc.rightsCreative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlikeen_US
dc.rights.urihttp://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/en_US
dc.subjectTürk tarihien_US
dc.subjectOsmanlı tarihien_US
dc.subjectİsmail Hakkı Uzunçarşılıen_US
dc.subjectTürk Tarih Kurumuen_US
dc.subjectTarih vesikacılığıen_US
dc.subjectAçık Söz gazetesien_US
dc.subjectTurkish historyen_US
dc.subjectThe history of Ottoman Empireen_US
dc.subjectTurkish historical societyen_US
dc.subjectHistoric documentarismen_US
dc.subjectAçık Söz newspaperen_US
dc.subject.lccÖZTÜRK HIST 200-16/3 2019-20
dc.titleTarihçiliği ve özel hayatıyla İsmail Hakkı Uzunçarşılı
dc.typeStudent Project
dc.publisherBilkent University
dc.identifier.itemidSPB3334en_US


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record

Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike
Terms of use: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike