Show simple item record

dc.contributor.authorSakallı, İlayda
dc.contributor.authorÖzdemir, Dilan
dc.contributor.authorŞahin, Başak
dc.date.accessioned2020-06-30T08:45:47Z
dc.date.available2020-06-30T08:45:47Z
dc.date.issued2020
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/11693/53903
dc.descriptionAnkara : İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Tarih Bölümü, 2020.
dc.descriptionThis work is a student project of the Department of History, Faculty of Economics, Administrative and Social Sciences, İhsan Doğramacı Bilkent University.
dc.descriptionThe History of Turkey course (HIST200) is a requirement for all Bilkent undergraduates. It is designed to encourage students to work in groups on projects concerning any topic of their choice that relates to the history of Turkey. It is designed as an interactive course with an emphasis on research and the objective of investigating events, chronologically short historical periods, as well as historic representations. Students from all departments prepare and present final projects for examination by a committee, with 10 projects chosen to receive awards.
dc.descriptionIncludes bibliographical references (pages 18-19).
dc.description.abstractİstanbul Erkek Lisesi, kuruluşundan itibaren Osmanlı Devleti'nin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin lise tarihindeki en değerli okullarından biri olmuştur. Almanya ile özel bir eğitim anlaşması olan okul, öğrencilerine Alman dili ile eğitim vermekte olup aynızamanda Alman eğitim ekolünü benimsemiştir. Kuruluşundan günümüzde kadar olan akademik başarısına ek olarak spor, sanat ve izcilik dallarında da ilkler gerçekleştiren okul aynı zamanda Türkiye'nin pek çok açıdan gelişimine katkıda bulunan aydın insanlarını yetiştirmiştir. Bu araştırmada İstanbul Erkek Lisesi Eğitim Vakfı Yayınları'nın Billur bir avizedir İstanbul Lisesi'nde Zaman... belgeleriyle 125 yıl(1884-2009) kitabı kullanılmıştır. Araştırmamız için anahtar kaynak niteliğinde olan bu kitap İEL'in kuruluşundan itibaren tarihini içermenin yanı sıra araştırmamızda inceleyeceğimiz İstanbul Erkek Lisesi'nin tarihindeki önemli olaylar hakkında bilgi vermektedir. Kitap aynı zamanda İstanbul Erkek Lisesi'nin Almanya ile olan işbirliği ve okulun değerli mezunlarından da bahsetmektedir. İstanbul Erkek Lisesi'nden 1975'te mezun olmuş ve 2014'ten beri İstanbul Erkek Lisesi Eğitim Vakfı'nda akademik kurul başkanlığı yapan Prof. Dr. Erhan Erkut ile okulun Çanakkale Savaşıyla olan ilişkisi, öğrenci profili ve okulun mezunları tarafından kurulan eğitim vakfı hakkında bir röportaj yapılmıştır. Bu kaynaklarınyanısıraİstanbul ErkekLisesi hakkında bilgi veren anı yazıları, istatistikler, gazete haberleri ve internet sitelerinden makaleler kullanılmıştır.
dc.description.abstractIstanbul Male's High School has been one of the most precious schools in the history of the Ottoman Empire and the Republic of Turkey since the school was founded.The school has a special agreement with the government of Germany which allows the school to give German language education. In addition to the academic accomplishments, the school is a pioneer in sports, arts, and scouting in the education al history of Turkey. In addition to these,the school gave graduates which contributed to Turkey's development in many areas. In this research, the book Billur bir avizedir İstanbul Lisesi'nde Zaman...belgeleriyle 125 yıl(1884-2009) has been used. This book gives information about the history of Istanbul Male's High school and also the important events that happened in the school'shistory.The book also gives information about İEL's connection with Germany and the important graduates' of the school. In addition to the book, an interview with Prof. Dr. Erhan Erkut, a 1975 graduate of IEL and president of the academic board of the educational foundation of IEL, has been made. In the interview, the questions which are asked toErkut were about the connection between IEL and Çanakkale War, the profile of the students and the educational foundation. The research also contains articles from newspapers, memoirs of graduates, statistics and internet sources.
dc.description.statementofresponsibilityby Fevzi Burhan Ayaz.
dc.format.extent31 pages
dc.language.isoTurkish
dc.relation.ispartofseriesFevzi Burhan Ayaz, HIST 200-9 (2019-2020 Fall) ; 6
dc.subjectİstanbul Erkek Lisesi
dc.subjectEğitim
dc.subjectAlmanya
dc.subjectIstanbul Male's High School
dc.subjectGermany
dc.subjectEducation
dc.subject.lccAYAZ HIST 200-9/6 2019-20
dc.titleİstanbul Erkek Lisesi
dc.typeStudent Project
dc.publisherBilkent University
dc.identifier.itemidSPB3092


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record