Show simple item record

dc.contributor.authorBaşaran, Ceren
dc.contributor.authorEren, Zeynep
dc.contributor.authorAksoy, Cansu
dc.contributor.authorKevran, Emine Büşra
dc.date.accessioned2020-06-30T08:44:00Z
dc.date.available2020-06-30T08:44:00Z
dc.date.issued2020
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/11693/53758
dc.descriptionAnkara : İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Tarih Bölümü, 2020.
dc.descriptionThis work is a student project of the Department of History, Faculty of Economics, Administrative and Social Sciences, İhsan Doğramacı Bilkent University.
dc.descriptionThe History of Turkey course (HIST200) is a requirement for all Bilkent undergraduates. It is designed to encourage students to work in groups on projects concerning any topic of their choice that relates to the history of Turkey. It is designed as an interactive course with an emphasis on research and the objective of investigating events, chronologically short historical periods, as well as historic representations. Students from all departments prepare and present final projects for examination by a committee, with 10 projects chosen to receive awards.
dc.descriptionIncludes bibliographical references (page 15-17).
dc.description.abstractÇerkesler 1864 yılında yaşanan göç sonrası çeşitli ülke ve şehirlere yerleştirilmişlerdir. Bu bölgelerden biri de Çanakkale ilinde bulunan Biga ilçesidir. Biga'ya yerleştirildikten sonra hem sosyal hayatlarında hem de içe dönük kültürlerindegözlegörülür derecede değişiklikler meydana gelmiştir. Bunda azınlıklarla kurulan etkileşimin ve yabancısı oldukları topraklara adapte olma sürecinin etkisi yadsınamaz. Tüm bu değişiklikleri sadece hayatlarının devamında değil var olan hayatlarında ve alışkanlıklarında da görebiliyoruz. Kendi vatanından kopup gelmesine rağmen kimliklerini korumak uğruna çok çaba sarf eden bir milletin yeni vatanı ile ve oranın halkı ile etkileşimi sonucu meydana gelen değişiklikler bireylerin yaşayışlarına ek olarak onların sosyal hayatlarını, ailelerini, mutfaklarını ve eleneklerini de etkilemiştir.
dc.description.abstractCircassians were settled in various countries and cities after the migrationin1864.One of these regions is the Biga district in Çanakkale. Significant changes have occurred in both their social life and inward culture after their placement in Biga.The influence of the interaction with the minorities and the process of adapting to the lands they are foreign to cannot be denied. We can see all these changes not only in the continuation of theirlives but also in their existing lives and habits. The changes that occurredasaresultoftheinteraction of a nation with its new homeland and the people who tried hard to protect their identities despite coming from their own homeland affected their lives, families, kitchens and traditions in addition to their lives.
dc.description.statementofresponsibilityby Abdürrahim Özer.
dc.format.extent17 pages
dc.language.isoTurkish
dc.relation.ispartofseriesAbdürrahim Özer, HIST 200-14 (2019-2020 Fall) ; 9
dc.subjectÇerkesler
dc.subjectÇerkes Sürgünü
dc.subjectKafkasya
dc.subjectBiga
dc.subjectCircassians
dc.subjectCircassian exile
dc.subjectCaucasus
dc.subjectBiga
dc.subject.lccÖZER HIST 200-14/9 2019-20
dc.titleBiga'da Çerkes yerleşimi
dc.typeStudent Project
dc.publisherBilkent University
dc.identifier.itemidSPB3138


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record