Show simple item record

dc.contributor.authorGiritlioğlu, Fehmi Ekin
dc.contributor.authorGöden, Sarp Cenk
dc.contributor.authorKahraman, Ece
dc.contributor.authorUstaömeroğlu, Muhammed
dc.contributor.authorYarıcı, Yavuz
dc.date.accessioned2020-06-30T08:43:53Z
dc.date.available2020-06-30T08:43:53Z
dc.date.issued2020
dc.identifier.urihttp://hdl.handle.net/11693/53739
dc.descriptionAnkara : İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Tarih Bölümü, 2020.
dc.descriptionThis work is a student project of the Department of History, Faculty of Economics, Administrative and Social Sciences, İhsan Doğramacı Bilkent University.
dc.descriptionThe History of Turkey course (HIST200) is a requirement for all Bilkent undergraduates. It is designed to encourage students to work in groups on projects concerning any topic of their choice that relates to the history of Turkey. It is designed as an interactive course with an emphasis on research and the objective of investigating events, chronologically short historical periods, as well as historic representations. Students from all departments prepare and present final projects for examination by a committee, with 10 projects chosen to receive awards.
dc.descriptionIncludes bibliographical references (pages 18-19).
dc.description.abstract1968-1980 yılları arasında Türkiye siyasi olarak çalkantılı bir dönem içerisindeydi. Özellikle, bu yıllarda, Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerdeki öğrenciler küresel düşünce akımlarından kolayca etkilendi. Öğrenciler kendi siyasi görüşleri doğrultusunda gruplaştı ve bu gruplarla beraber boykotlara, eylemlere hatta terör olaylarına katıldı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi de siyasi açıdan aktif öğrencilerin bulunduğu bir okuldu. Öğrenciler AİTİA'daki siyasi ortamı şekillendirdi. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ndeki gruplaşmalar ve siyasi olaylar da öğrencilerin psikolojisini, eğitimini, düşünce biçimini ve siyasi görüşünü etkiledi. Araştırmada, öğrencilerle AİTİA arasındaki karşılıklı etkileşim, kendisini sol görüşlü olarak nitelendiren dönemin AİTİA öğrencisi İlker Giritlioğlu'nun tanıklığında incelenmiştir.
dc.description.abstractTurkey was in an unsteady era, between 1969 and 1980. Especially, in these years, students in metropolitans like Ankara and İstanbul were easily affected by the global movements of though. They formed groups and attended boycotts, activities terrorist incidents, in the direction of their political ideas. There were politically active students in Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi. The students shaped the political situation in AİTİA. The factionalism and political incidents in AİTİA affected the students' psychology, education, way of thinking and political view. In this research, the mutual interaction between the students and AİTİA is examined with İlker Giritlioğlu's testimony, who defines himself as left oriented person.
dc.description.statementofresponsibilityby Merve Biçer.
dc.format.extent19 pages
dc.language.isoTurkish
dc.relation.ispartofseriesMerve Biçer, HIST 200-13 (2019-2020 Fall) ; 4
dc.subjectÖğrenci
dc.subjectAnkara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi
dc.subjectMuhtıra
dc.subjectEylem
dc.subjectBoykot
dc.subjectKutuplaşma
dc.subjectStudent
dc.subjectAnkara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi
dc.subjectMemorandum
dc.subjectActivism
dc.subjectBoycott
dc.subjectPolarization
dc.subject.lccBİÇER HIST 200-13/4 2019-20
dc.title1965-1980 yılları arası Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi öğrenci olayları
dc.typeStudent Project
dc.publisherBilkent University
dc.identifier.itemidSPB3120


Files in this item

Thumbnail

This item appears in the following Collection(s)

Show simple item record